Jednej oczywistej odpowiedzi nie ma. Etapy prac projektowych są uzgadniane indywidualnie i uzależnione są od wielkości obiektu, jego przeznaczenia, wymaganych elementów oznakowania oraz budżetu klienta. Standardowo przy projektowaniu oznakowania kierunkowego i informacyjnego prace dzielimy na 3 etapy:
Projekt koncepcyjny
Jest to pierwszy i najważniejszy etap całego projektu i stanowi bazę do dalszych prac. Głównym założeniem tego etapu jest przygotowanie ogólnej koncepcji graficznej. Zaczynamy od wstępnego określenia niezbędnych elementów oznakowania. Następnie przygotowujemy 2-3 propozycje projektów koncepcyjnych kilku wybranych elementów, które różnią się kolorystyką/ kształtem/ materiałem/ użytym fontem czy stylem. Przygotowujemy również próbki materiałów żeby Inwestor mógł ocenić oznakowanie nie tylko na podstawie projektów. Po wybraniu przez Inwestora koncepcji wykonujemy projekty wszystkich wcześniej uzgodnionych elementów.
Na tym projekt koncepcyjny się kończy i przychodzi czas na kolejny etap prac.
Element projektu koncepcyjnego
Projekt i wizualizacja kasetonu informacyjnego
Projekt kompleksowy
Projekt kompleksowy polega na rozmieszczeniu wszystkich elementów oznakowania na planach obiektu. Ze względu na częste różnice pomiędzy planami a stanem faktycznym zawsze sprawdzamy nasze założenia podczas ostatniej wizji lokalnej. Podczas tego etapu tworzymy bazę do projektu wykonawczego, który jest ostatnim etapem prac projektowych.
Element projektu kompleksowego
Mapa kierunkowskazów zewnętrznych w kompleksie biurowym
Projekt wykonawczy
Jest to najbardziej szczegółowy etap prac. Na podstawie projektu kompleksowego przygotowujemy projekt wykonawczy określający dokładne umieszczenie oznakowania. Główną różnicą pomiędzy projektem kompleksowym a wykonawczym jest podanie w nim dokładnych wytycznych dla wykonawcy, np.:
- w przypadku umieszczenia oznakowania na ścianach jest to np: wielkość oznakowania, odległość od podłogi i jednego z boków ściany, sposób montażu.
- w przypadku pylonu zewnętrznego jest to np. odległość od konkretnego punktu, sposób montażu wraz z dokładnymi wytycznymi co do głębokości fundamentu.
Element projektu wykonawczego
Wewnętrzne oznakowanie kierunkowe kompleksu biurowego
Element projektu wykonawczego
Kierunkowskaz zewnętrzny na terenie kompleksu biurowego
Wszystkie materiały zawsze przekazujemy wraz z przekazaniem praw autorskich. Projekty są przekazywane w plikach wektorowych.
Jak wspomniałam na początku nie zawsze współpraca przebiega wg. powyższego standardu. Jeżeli jednocześnie przygotowujemy projekty, a potem wykonujemy produkcję i montaż elementów oznakowania to nie ma konieczności wykonywania projektu wykonawczego. Wykonujemy wtedy uproszczony projekt wykonawczy, co jest oszczędnością czasu i pieniędzy dla Inwestora.