Wskazujemy drogę do celu

W Oznakuj Biuro projektujemy systemy informacji wizualnej, nawigacji przestrzennej oraz oznakowania pomieszczeń. Jednym słowem – dbamy o to, by w Twoim budynku każdy trafił bez problemu do celu.

Czym jest wayfinding?

Wayfinding (element space brandingu), to rodzaj nawigacji biurowej – szereg rozwiązań, dzięki którym każda osoba znajdująca się w biurowcu może bez najmniejszego problemu określić miejsce swojego aktualnego położenia oraz kierunek, w którym chce się poruszać.

Dobrze wykonany wayfinding jest nie tylko przejrzysty i czytelny. Jest także estetyczny i zgodny z systemem identyfikacji wizualnej marki. Stanowi perfekcyjne dopełnienie projektu nowoczesnej przestrzeni biurowej.

Jak wygląda praca nad stworzeniem idealnego systemu wayfindingu?

  1. Projekt koncepcyjny

Wstępnie określamy niezbędne elementy oznakowania (w zależności od potrzeb może być ich wiele – oznakowanie naścienne, wiszące, stojące, materiały interaktywne, mapy, itp.) Następnie przygotowujemy kilka propozycji projektów koncepcyjnych wybranych elementów. Różnią się one od siebie kolorystyką, materiałem czy stylem. Już na tym etapie przygotowujemy próbki materiałów, by w pełni zaprezentować nasze możliwości.

  1. Projekt kompleksowy

Na tym etapie rozmieszczamy wszystkie elementy oznakowania na planach obiektu. Zawsze bierzemy pod uwagę rozbieżności, jakie mogą wystąpić między planami a stanem faktycznym. Z tego względu nasze pierwotne założenie zawsze sprawdzamy podczas ostatniej wizji lokalnej.

Ostatnim etapem prac projektowych jest stworzenie bazy do projektu wykonawczego – jeśli jednocześnie przygotowujemy projekty, a potem wykonujemy produkcję i montaż elementów oznakowania, wówczas nie ma konieczności tworzenia projektu wykonawczego.

W takiej sytuacji wykonujemy uproszczony projekt wykonawczy, co stanowi faktyczną oszczędność czasu i pieniędzy klienta.

  1. Projekt wykonawczy

Na tym etapie dostarczamy szczegółowe dane do montażu:

  • W przypadku umieszczenia oznakowania na ścianach, jest to wielkość oznakowania, odległość od podłogi i jednego z boków ściany, sposób montażu.
  • W przypadku pylonu zewnętrznego jest to odległość od konkretnego punktu, sposób montażu wraz z dokładnymi wytycznymi co do głębokości fundamentu.

 

Jak długo trwa wykonanie wayfindingu?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od wielu elementów, jednak dla zobrazowania sytuacji należy przyjąć poniższy schemat:

Biuro do 5 tysięcy metrów:

Projekt koncepcyjny: 5-7 dni roboczych,

Projekt kompleksowy: 8-10 dni roboczych,

Projekt wykonawczy: 3-5 dni robocze.

Łączny czas: 15-20 dni roboczych.

Kompleks biurowy o powierzchni 30 tysięcy metrów z garażem podziemnym:

Projekt koncepcyjny: 7-9 dni roboczych,

Projekt kompleksowy: 10-15 dni roboczych,

Projekt wykonawczy: 10-15 dni roboczych.

Łączny czas: 30-40 dni roboczych.

Czy możliwe jest przygotowanie projektu z produkcją i montażem w krótszym czasie niż szacowany?

Tak, jednak należy pamiętać o tym, że priorytetowe zlecenia mają wyższą cenę.

 

UWAGA: Wychodząc naprzeciw potrzeb i oczekiwań naszych klientów, zdecydowaliśmy o tym, że wszystkie projektowane przez nas materiały będziemy przekazywać klientowi łącznie z prawami autorskimi. Projekty dostarczamy w plikach wektorowych tak, by klient mógł z nich skorzystać w przyszłości.