Styrodur, XPS czy polistyren ekstrudowany to ten sam dosyć delikatny materiał, podobny do jednolitego styropianu budowlanego. W reklamie i oznakowaniu używany jest przede wszystkim do produkcji liter przestrzennych bez podświetlenia wewnętrznego.
Powierzchnia robocza plotera termicznego i same płyty występują zazwyczaj w wymiarach 126×60 cm. Spotykane są większe plotery i płyty, jednak ich wykorzystywanie jest mniej ekonomiczne przy małych elementach, które można ułożyć blisko siebie tak, by zużyć jak najmniej materiału. Płyty mają grubość od 1 cm do nawet 20 cm, jednak z tym atrybutem jest podobnie, im grubsza płyta, tym bardziej kosztowna jej obróbka.
Za pomocą plotera wyposażonego w rozgrzany drut, wypala się docelowe kształty w miękkim tworzywie, poprawia krawędzie polerując je tam, gdzie drut wykonał nierówne cięcie, by następnie pomalować całość wybranym kolorem farby. W wielu przypadkach oprócz obróbki krawędzi wszelkie rozcięcia środków liter zostają zaszpachlowane i wyszlifowane.
Tak wykonane logo cechuje się bardzo niską wagą, solidnym wyglądem i mocno przestrzenną bryłą. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak styropian budowlany, styrodur jest delikatny i umiejscowienie go w przejściu na wysokości umożliwiającej jego uszkodzenie może nie być najlepszym pomysłem. Z tego też względu, wykorzystywany jest zazwyczaj jako logo na recepcyjnych ścianach wejściowych lub wzory urozmaicające przestrzeń wewnątrz biur, sal relaksacyjnych i pomieszczeń socjalnych.
Dużą zaletą wykorzystania styroduru jest możliwość jego łączenia, tak, by powstawały bryły większe niż te, które umożliwia nam wymiar płyty. Po wyrównaniu krawędzi łączenia specjalną masą wypełniającą i pomalowaniu powierzchni, miejsca łączeń są niezauważalne gołym okiem.
Jest to atrakcyjna ekonomicznie i wizualnie opcja, na którą warto zwrócić uwagę przy wycenianiu oznakowania.